• Świetlica

Magdalena Piasecka

Renata Szarek-Radzio

Świetlica:

• zapewnia uczniom bezpieczną opiekę przed zajęciami lekcyjnymi  i po nich;
        • tworzy warunki do nauki własnej i organizuje pomoc w odrabianiu lekcji;
        • organizuje gry i zabawy dydaktyczne, ruchowe;
        • organizuje zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów;
        • współpracuje z wychowawcami klas w zakresie zadań opiekuńczych i wychowawczych, wynikających z programu wychowawczego szkoły;
        • uczy szacunku do drugiego człowieka oraz kształtuje wśród uczniów nawyki kultury  życia codziennego;
        • rozwija samodzielność uczniów i pobudza ich  do aktywności społecznej.

Zadania świetlicy realizowane są według rocznego planu pracy  i miesięcznego rozkładu zajęć, opracowanego w oparciu o roczny plan pracy szkoły.

Plan dnia klas 1-4:

730- 800    Schodzenie się dzieci do świetlicy. Zajęcia według zainteresowań dzieci.

Przygotowanie do zajęć lekcyjnych (I zmiana).

800- 900    Gry planszowe, konstrukcje z klocków. Drugie śniadanie.

900- 1130   Odrabianie lekcji – praca z książką. Zajęcia programowe wynikające z tygodniowego planu pracy.

Przygotowanie do zajęć lekcyjnych (II zmiana).

1130- 1430 Przygotowanie do obiadu -mycie rąk.  Obiad – opieka nad dziećmi w trakcie spożywania posiłku.

Odpoczynek poobiedni – zajęcia relaksacyjne.

Zajęcia rekreacyjne na świeżym powietrzu.

1430- 1630 Odrabianie lekcji – praca z książką. Zajęcia programowe wynikające z tygodniowego planu

pracy.

1630- 1730 Możliwość odrobienia pracy domowej. Gry i zabawy w gronie kolegów i koleżanek.

* Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych dzieci przebywające w świetlicy korzystają codziennie pod opieką wychowawców z zajęć rekreacyjnych na świeżym powietrzu. W związku z tym, zajęcia programowe prowadzone w tym czasie w salach mogą być odwołane na rzecz wyjścia lub dłuższego pobytu i zabawy na szkolnym boisku.

Wśród codziennych zabaw i zajęć tematycznych, realizowanych według haseł tygodni znajduje się wiele form zajęciowych:

• Pomoc w odrabianiu lekcji,  ćwiczenia w mówieniu i pisaniu oraz gry dydaktyczne.
        • Pogadanki o tematyce przyrodniczej, ekologicznej, geograficznej, wychowawczej

o bieżących wydarzeniach.

• Praca z książką (czytanie lektur, czasopism, bajek, ćwiczenia w głośnym czytaniu).
        • Zajęcia plastyczno-techniczne (malowanie farbami plakatowymi, kredkami, malowanie farbami żelowymi - witraże, wycinanki, wyklejanie różnymi materiałami, lepienie z plasteliny, masy solnej, papieroplastyka z elementami orgiami, quillingu, konstruowanie z różnych materiałów).
        • Zajęcia multimedialne (quizy, zagadki, teleturnieje, zapoznanie dzieci z ,,Siciakowymi zasadami bezpieczeństwa”, poznanie korzyści i zagrożeń płynących z Internetu).
        • Zajęcia proekologiczne – ,,Zakamarek-ekotriki na kąciki” prowadzone w ramach ogólnopolskiego projektu z zakresu edukacji przyrodniczo-ekologicznej, zdrowotnej oraz aranżacji przestrzeni (rozbudzenie zainteresowania ekologią, kształtowanie  prawidłowych nawyków żywieniowych i upowszechnianie idei zdrowego stylu życia, rozbudzenie wyobraźni i kreatywności dzieci poprzez rozwijanie zdolności artystycznych).
        • Zajęcia przyrodniczo-ekologiczne (budzenie zainteresowania najbliższą okolicą i regionem, poznawanie przyrody, uwrażliwianie dzieci na problemy ekologiczne, kształtowanie pozytywnych zachowań proekologicznych).
        • Zajęcia prospołeczne na podstawie programu ART (wdrażanie do zachowań akceptowanych społecznie, poznawanie własnych emocji i radzenie sobie z nimi, kształtowanie pozytywnych cech charakteru: chęć niesienia pomocy innym, empatia, odpowiedzialność);
        • Gry stolikowe i zabawy w kącikach zainteresowań (gry planszowe, stolikowe: ,,Piłkarzyki”, ,,Cymbergaj”, ,,Bilard”, układanki, zabawy konstrukcyjne klockami, zabawy w sklep, dom).
        • Pedagogika zabawy (zajęcia profilaktyczne z elementami programu ,,Spójrz inaczej”).
        • Zabawy z muzyką (śpiewanie piosenek, słuchanie muzyki, zabawy rytmiczne i ruchowe, ćwiczenie układów tanecznych).
        • Zabawy i gry ruchowe na świeżym powietrzu.
        • Zajęcia audiowizualne (oglądanie bajek, filmów – głównie w piątki).

Ponadto:

• Wdrażamy programy prozdrowotne, profilaktyczne i proekologiczne.
        • Realizujemy w  świetlicy zajęcia proekologiczne ,,Zakamarek – ekotriki na kąciki” w ramach ogólnopolskiego projektu z zakresu edukacji przyrodniczo-ekologicznej , zdrowotnej oraz aranżacji przestrzeni.
        • Bierzemy udział  w międzynarodowym projekcie edukacyjnym ,,CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki''. (Zorganizowany został w świetlicy kącik czytelniczy dla dzieci).
        • Co roku w ramach akcji charytatywnej uczniowie ze świetlicy przygotowują przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy kartki z życzeniami dla Seniorów z DPS ,,Matysiakowie”

w Warszawie w ramach współpracy ze Szkolnym Klubem Wolontariusza.

• Bierzemy udział w zbiórce baterii  na terenie naszej szkoły w ramach programu      “Zbieramtowszkoloe”. Misją programu jest niesienie pomocy najbiedniejszym, wśród których pracują misjonarze sercanie, pomagamy w Czadzie i na Filipinach.
        • Jesteśmy organizatorami wielu konkursów plastycznych zarówno szkolnych jak i dzielnicowych.
        • Uczniowie pod opieką wychowawców świetlicy biorą udział w konkursach międzyszkolnych, dzielnicowych i ogólnopolskich.
        • Organizujemy wystawy prac uczniów wykonanych w  czasie zajęć świetlicowych podczas Święta Szkoły oraz Święta Saskiej Kępy.
        • Współpracujemy z Biblioteką Publiczną m.st. Warszawy Dzielnicy Praga Południe przy ul. Meksykańskiej i Ogrodem Jordanowskim nr 4 w Warszawie.

Kontakt:

tel. (22) 617 63 28 wew. 26