• Patron szkoły

    • Czesław Niemen - wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista i autor tekstów. 

      Urodził się jako Czesław Juliusz Wydrzycki 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach k. Nowogródka, na ziemiach leżących wtedy na terytorium Polski (obecnie Białoruś). Jako dziecko śpiewał w kościelnym chórze, uczęszczał też do szkoły muzycznej w pobliskim Grodnie. Po przesiedleniu rodziny Wydrzyckich w granice powojennej Polski w latach 50., rozpoczął naukę w średniej szkole muzycznej w Gdańsku, jednocześnie występując w studenckich kabaretach i klubach, wykonując popularne przeboje przy akompaniamencie akustycznej gitary.

      W 1962 roku, po wyróżnieniu na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, odbył pierwszą trasę koncertową po Polsce z zespołem Czerwono-Czarni. Jesienią tego roku zaczął także używać artystycznego pseudonimu - z czasem oficjalnie przyjmując nazwisko Niemen od rzeki, płynącej w pobliżu jego miejsca urodzenia. 

      W końcu 1962 roku na blisko trzy lata związał się z popularną grupą Niebiesko-Czarni. Zespół koncertował intensywnie nie tylko w kraju, ale także na Węgrzech, w Jugosławii i Francji. W styczniu 1964 roku otwierał warszawskie koncerty Marleny Dietrich, która po usłyszeniu utworu  "Czy mnie jeszcze pamiętasz?" nagrała wersję z własnym tekstem „Mutter, hast du mir vergeben”?

      Po rozstaniu z Niebiesko-Czarnymi, od sierpnia 1966 współpracował z formacją Akwarele. Po pierwszej trasie koncertowej, w kwietniu 1967 nagrał materiał na płytę "Dziwny jest ten świat". Nagrodzony na festiwalu w Opolu utwór tytułowy stał się jednym z największych polskich przebojów lat 60.

      W 1967 wystąpił m.in. na festiwalu w Sopocie oraz w Kolonii w Niemczech, a w styczniu 1968 zaśpiewał w Cannes. Nagrał też album Sukces, który stał się złotą płytą. W 1968 Niemen i Akwarele nagrali jeszcze płytę Czy mnie jeszcze pamiętasz? 

      Intensywnie koncertując w Polsce i we Włoszech, Niemen skompletował nowy zespół jesienią 1969. Jako Niemen Enigmatic włączał się w kolejne dominujące w światowej muzyce rockowej prądy, tworząc własne, indywidualne i charakterystyczne odmiany muzyki – od rocka psychodelicznego przez symfoniczny rock progresywny do jazzu i muzyki awangardowej.

      Wydana w styczniu 1971, a nagrana w nieco zmienionym składzie podwójna płyta "Niemen" była próbą zawarcia jazz-rockowych eksperymentów w krótszych, piosenkowych formach, adaptując m.in. wiersze Norwida. 

      Jesienią 1971 powstała formacja Niemen, z którą wystąpił w kilku krajach europejskich i zebrał pozytywne recenzje krytyków. 

      Przez lata osiemdziesiąte Niemen występował sporadycznie i w zmieniających się składach, a z czasem także solo. W 1995 roku pojawiła się pierwsza autoryzowana przez artystę kompilacja wydana oficjalnie na CD - "Sen o Warszawie", za którą podążyły reedycje wcześniejszych albumów. W 1999 roku w plebiscycie tygodnika "Polityka" Niemen został uznany polskim artystą wszech czasów.

      Ostatnia płyta zawierająca premierowy materiał, kontynuująca eksperymenty z elektroniką, pojawiła się jesienią 2001, jednak artysta był już wtedy bardziej zainteresowany malarstwem i grafiką komputerową.

      Czesław Niemen przez ostatnie lata życia zmagał się z chorobą nowotworową. Zmarł 17 stycznia 2004. Urna z jego prochami złożona została na warszawskich Powązkach. 

       

       

      W 2009 r. gimnazjum będącemu częścią Zespołu Szkół nr 84 nadano imię Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi Nr 25 im. Czesława Niemena. Po przekształceniu w szkołę podstawową w listopadzie 2018 r. Czesław Niemen stał się patronem szkoły, której obecna nazwa to Szkoła Podstawowa nr 168 im. Czesława Niemena.

       

      Tablica pamiątkowa z okazji rocznicy nadania imienia.

      Sztandar szkoły.

    • Czesław Niemen oczami naszych uczniów

    • Prezentujemy prace naszych uczniów z wizerunkiem Czesława Niemena.

      Szkolne korytarze często zdobią gazetki tematyczne dotyczące artysty i jego twórczości.