Od września 2025 roku Edukacja zdrowotna zastąpi Wychowanie do życia w rodzinie. Zajęcia edukacji zdrowotnej będą prowadzone w klasach 4 – 8 w wymiarze 1 godziny tygodniowo w każdej z tych klas, przy czym zajęcia będą realizowane w klasie VIII nie dłużej niż do końca stycznia danego roku szkolnego.
Zajęcia nie będą podlegały ocenie i nie będą miały wpływu na promocję ucznia do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły.
Udział w zajęciach jest nieobowiązkowy.
Uczeń nie bierze udziału w zajęciach, jeżeli jego rodzice zgłoszą dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału ucznia w zajęciach.
Wymagania ogólne podstawy programowej w zakresie przedmiotu edukacja zdrowotna obejmują rozumienie powiązań między różnymi aspektami zdrowia (fizycznego, psychicznego, społecznego, seksualnego i środowiskowego) a czynnikami wpływającymi na ich kształtowanie, rozwijanie umiejętności analizowania i wykorzystywania wiarygodnych oraz rzetelnych źródeł informacji dotyczących zdrowia, a także promowanie zdrowego stylu życia i odpowiedzialności za zdrowie publiczne.
Podstawa programowa obejmuje dziesięć działów, które odzwierciedlają sfery funkcjonowania człowieka:
1) Wartości i postawy
2) Zdrowie fizyczne
3) Aktywność fizyczna
4) Odżywianie
5) Zdrowie psychiczne
6) Zdrowie społeczne
7) Dojrzewanie
8) Zdrowie seksualne
9) Zdrowie środowiskowe
10) Internet i profilaktyka uzależnień
Szczegółowy opis celów kształcenia oraz wymagań dotyczących wiedzy i umiejętności znajduje się w poniższym rozporządzeniu. Zachęcamy do zapoznania się.