Oddziały dwujęzyczne
Zajęcia
Zgodnie z ustawą Prawo oświatowe od roku szkolnego w szkole podstawowej 2017/18 można tworzyć oddziały dwujęzyczne. Tworzy się je począwszy od klasy 7.
Przez oddział dwujęzyczny należy rozumieć oddział szkolny, w którym nauczanie jest prowadzone w dwóch językach: polskim oraz obcym nowożytnym będącym drugim językiem nauczania, przy czym prowadzone w dwóch językach są co najmniej dwa zajęcia edukacyjne, z wyjątkiem zajęć obejmujących język polski, część historii dotyczącą historii Polski i część geografii dotyczącą geografii Polski, w tym co najmniej jedne zajęcia edukacyjne wybrane spośród zajęć obejmujących: biologię, chemię, fizykę, część geografii odnoszącą się do geografii ogólnej, część historii odnoszącą się do historii powszechnej lub matematykę.
Do oddziałów dwujęzycznych w szkole podstawowej przyjmowani są w pierwszej kolejności uczniowie danej szkoły. Warunkiem przyjęcia jest otrzymanie promocji do klasy 7 oraz uzyskanie pozytywnego wyniku sprawdzianu predyspozycji językowych przeprowadzanego na warunkach ustalonych przez radę pedagogiczną.
W następnej kolejności, w przypadku wolnych miejsc, do oddziału dwujęzycznego mogą być przyjmowani uczniowie innych szkół.
Szkoły decydują o wyborze języka obcego nowożytnego, który będzie drugim językiem nauczania w oddziałach dwujęzycznych.
W naszej Szkole uczniowie klas dwujęzycznych mają pięć lekcji języka angielskiego w tygodniu na poziomie B1 (klasy siódme) oraz B1+ (klasy ósme). Korzystają także z przedmiotów nauczanych dwujęzycznie, a więc zarówno w języku angielskim, jak i polskim: biologia, geografia, WOS.
Rok szkolny 2024/25
- 1 oddział dwujęzyczny na poziomie klas siódmych
Nauczane przedmioty w dwóch językach (angielskim i polskim) to biologia i geografia. - 1 oddział dwujęzyczny na poziomie klas ósmych
Kontynuacja nauczania dwujęzycznego z poprzedniego roku - biologia oraz nowy przedmiot - WOS.
- 1 oddział dwujęzyczny na poziomie klas siódmych